Złoto inwestycyjne

2016-08-19 09:33
Przepiękny kolor, czarujący blask oraz niewiarygodna trwałość. To tylko niektóre cechy, które przyczyniły się do zakwalifikowania złota do kategorii metali szlachetnych. 
Od niepamiętnych czasów kruszec ten pożądany był przez największych władców, a nawet całe plemiona i  narody. Pierwsze ślady eksploatacji złota pochodzą już z czwartego tysiąclecia przed naszą erą. W okresie tym gustowali w nim szczególnie faraonowie.
Złoto stanowiło przyczynę niejednej krwawej wojny, gdyż złoża złotego kuszca budziły w ludziach nawet najbardziej skrywaną pychę i chciwość. Coż, pogoń za bogactwem kreowana jest od niepamiętnych czasów, a wartość złota znają już najmłodsi. Znacie bajki o piratach, zaginionym skarbie itd. ? Warto zauwazyć, że to zawsze złoto przedstawiane jest jako poszukiwany majatek.
 
Minęły wieki, a nasza słabość do tej kopaliny nie słabnie. Złoto nie jest już wyłacznie traktowane jako drogocenna błyskotka. Coraz częściej możemy spotkać się z inwestycją w ten metal.
Lokata kapitału w złoto to doskonałe zabezpieczenie majątku, gdyż jego cena bezustannie wzrasta. 
Przeanalizujemy jednak, czym w ujęciu prawnym jest złoto inwestycyjne. 
Za złoto inwestycyjne uznaje się złoto w sztabkach, zawierające minimum 99,5% czystego złota, złote monety o próbie 900 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.