Rejestracja działalności przez Internet

2018-06-20 10:38

Od pewnego czasu zakładanie własnej działalności gospodarczej nie wymaga wypełniania setki formularzy i odwiedzania kilku urzędów - można to wszystko zrobić w zaciszu własnego domu, zaledwie w kilka minut, o każdej porze dnia.


Żeby założyć własną firmę musimy najpierw zdefiniować jaka forma prawna nam najbardziej odpowiada i wybrać sposób w jakim będzie ona opodatkowana.

Rejestrację działalności przez internet umożliwia nam system S24. Aby tego dokonać należy mieć założony profil na platformie eKRS. Wniosek będzie trzeba potwierdzić - można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP lub Kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym.

Do wypełnienia wniosku on-line będą potrzebne wszystkie informacje na temat otwieranego podmioty, najlepiej jest przygotować je sobie wcześniej, sprawdzić zgodność kodów PKD i wszystkie inne dane. Odpowiedź zwrotną powinna dotrzeć w ciągu doby. Kolejnym krokiem w rejestracji jest uiszczenie odpowiednich opłat związanych z wpisem nowego przedsiębiorstwa do Krajowego Rejestru Sądowego oraz pierwszym wpisem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Warto zaznaczyć, że wysokość tych opłat przy rejestracji podmiotu przez Internet jest około 45% niższa niż w metodzie tradycyjnej.

Kiedy już otrzymamy wszelkie informacje zwrotne potwierdzające rejestrację naszej działalności, musimy jeszcze założyć jej konto bankowe oraz wyrobić pieczątkę firmową.