Kto może udzielać porad prawnych?

2016-07-15 10:04

Niemal każdej osobie zdarzyła się w życiu sytuacja, która zmusiła ją do poszukiwania odpowiedzi na zapytania prawne. Większość z nas gubi się w gąszczu ustaw, rozporządzeń i innych prawnych ustaleń. Zazwyczaj po pomoc udajemy się do adwokatów. Jednak nie mają oni wyłączności na udzielanie porad prawnych. Sprawdź kto jeszcze może świadczyć pomoc prawną. 
 
W polskim prawie nie jest jasno sformułowane kto, kiedy, w jakim zakresie oraz na jakich warunkach, może świadczyć porady prawne. W dodatku nie ma regulacji poświadczających, kto może takie usługi proponować. Wychodzi na to, że każdy z nas może udzielać porad prawnych, jednak będą one bazować na własnym doświadczeniu, będą więc to swobodne opinie. 
 
Prawo cząstkowo reguluje tzw. prawnicze i pokrewne zawody zaufania publicznego. Pierwszą grupę reprezentują adwokaci, radcowie prawni i notariusze, natomiast drugą rzecznicy patentowi i doradcy podatkowi. Osoby te mają prawo do udzielania porad prawnych, przede wszystkim na zasadach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. 

Przeczytaj także wpis: Rachunkowość podatkowa