Księgowość pełna, czy uproszczona?

2016-08-12 08:55
Osoby, które decydują się na otworzenie własnego biznesu zobowiązane są do prowadzenia firmowej księgowości. 
Początkujący przedsiębiorca często nie zdaje sobie jednak sprawy z istoty danych finansowych oraz z tego jak wiele jest od nich uzależnione.
 
Najbardziej pożądaną formą opodatkowania jest oczywiście księgowość uproszczona. Niestety wariant ten nie jest dostępny dla każdego przedsiębiorstwa. Do rozliczania się według pewnych ułatwień zostały upoważnione osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których dochody netto ze sprzedaży nie przekroczyły 1 200 000 euro. 
 
Każdy przedsiębiorca może zrzec się jednak tego przywileju i zdecydować się poprowadzić księgowość w formie pełnej.
Jest ona bardziej zaawansowana, przez co wymaga zatrudnienia biura rachunkowego, co rzutuje na konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów. Posiada ona jednak znaczącą zaletę. 
Na podstawie księgowości pełnej można dokonywać dokładnej analizy, jak i kontroli całego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo przydatne podczas zarządzania firmą. 
Księgowość pełna zmusza nas do analizowania każdego zdarzenia gospodarczego tj. wpływów do kasy, uszkodzenia towarów, zaciągniętych kredytów, pożyczek itd. Dzięki temu możemy jasno określić ile zarobiliśmy i co działo się z pieniędzmi, przechodzącymi przez nasze przedsiębiorstwo.