Ryczałt – kiedy się opłaca?

2018-09-13 10:09

Ryczałt ewidencjonowany jako jedna z form opodatkowania przedsiębiorstw jest często wybierana przez przedsiębiorców. Jednak nie każdy może z niej skorzystać, jak również nie każdemu będzie się to rozwiązanie kalkulowało.

Główną cechą ryczałtu jest fakt, iż podatek jest płacony od wysokości przychodów bez względu na to, jakie są koszty jego uzyskania. Stawki ryczałtu w przypadku niektórych typów działalności są niższe niż te, które wynikają ze skali podatkowej lub podatku liniowego.

Możemy wymienić następujące stawki ryczałtu:
- 20% w przypadku działalności prowadzonej w ramach wolnych zawodów,
- 17% w przypadku usług parkingowych, hotelarskich, fotograficznych,
- 10% w przypadku odpłatnego zbycia niektórych praw majątkowych oraz nieruchomości,
- 8,5% w przypadku prowadzenia przedszkoli,
- 5,5% w przypadku robót budowlanych,
- 3% w przypadku działalności,
- 2% w przypadku sprzedaży przetworzonych (w inny sposób niż przemysłowy) produktów roślinnych oraz zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli, chowu.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z ryczałtu, należy mieć na uwadze wysokość ponoszonych kosztów. Okazuje się bowiem, że jest on korzystny jedynie w sytuacji, kiedy przedsiębiorca ponosi niskie koszty. Z kolei firmy, które mają wysokie wydatki firmowe i jednocześnie korzystają z ryczałtu, tracą możliwość odliczenia ich od przychodów, co może spowodować to, że nawet kilkuprocentowy podatek ryczałtu okaże się znacznie wyższy od opodatkowania dochodu na zasadach ogólnym, bądź podatkiem liniowym.