Akta pracownicze od 2019 roku

2018-02-09 12:13

Pracodawca od 1 stycznia 2019 roku będzie mógł przechowywać dokumenty pracownicze przez okres 10 lat, a nie tak jak do tej pory przez 50 lat. Ustawa wprowadzająca te i inne zmiany została podpisana przez prezydenta.

Kolejną bardzo istotną zmianą jest to, że przedsiębiorca będzie mógł przechowywać dokumentację kadrowo-płacową w formie elektronicznej, co znacznie ułatwi zadanie oraz zminimalizuje koszty związane z gromadzeniem tych dokumentów.

Pracodawcy będą jednak zobowiązani do przekazania określonych informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe rozwiązanie jest podzielone na dwa przypadki, by w pełni zabezpieczyć interesy pracowników. Pierwszy dotyczy osób zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku - pracodawcy będą przesyłać do ZUS raporty, w których znajdować się będą informacje potrzebne do ustalenia wysokości emerytury lub renty. Drugi dotyczy pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku. Pracodawca będzie mógł skorzystać z krótszego okresu przechowywania akt pracowniczych, jeśli złoży raport informacyjny dotyczący pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Przeczytaj też ten wpis!